Kilka słów o jedzeniu :)

Dziś kilka słów o jedzeniu…

Pamiętajmy, że prawidłowe odżywianie jest kluczem do dobrego zdrowia jak i samopoczucia na każdym etapie naszego życia.

W wieku senioralnym szczególnie ważna jest zbilansowana dieta oraz regularność w przyjmowaniu posiłków.

U seniorów często występującym problemem jest brak apetytu oraz niedożywienie, które jest spowodowane nie dostarczaniem do organizmu właściwych dla wieku składników odżywczych oraz mikroelementów. Niedożywienie to bardzo niebezpieczny stan. Wraz z utratą masy ciała, osłabieniu ulega siła mięśniowa, kości ulegają demineralizacji i w efekcie są bardziej łamliwe. Obniża się sprawność psychomotoryczna. Niedożywienie sprzyja też szybszemu rozwojowi infekcji. I rzecz jasna pogorszeniu ulega ogólne samopoczucie.

Trzeba pamiętać, że większość seniorów przyjmuje leki na różnorakie schorzenia i choroby    a zachowanie odpowiedniej diety jest często warunkiem koniecznym, by organizm właściwie przyswajał leki: tak jest np. w przypadku diabetyków czy osób z problemami sercowymi lub naczyniowymi. Wraz z wiekiem zwiększa się też zapotrzebowanie na takie składniki odżywcze jak: witaminy (D, A, E, B) oraz minerały jak np. wapń. U seniorów również często stwierdza się niedobory białkowe.

Dużym problemem wśród seniorów jest brak apetytu. Może być on spowodowany różnymi czynnikami, m.in. obniżenia wydzielania śliny, trudności  w przełykaniu czy trudności  w żuciu pokarmu. Z wiekiem pogarsza się też funkcjonowanie zmysłu węchu i smaku.

U ludzi w podeszłym wielu w organizmie zachodzi również wiele innych zmian: zmniejsza się pojemność płuc, spowolnieniu ulega metabolizm, osłabia się sprawność fizyczna, sprawność umysłowa i rośnie ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, złamań czy innych kontuzji. Dlatego prawidłowe odżywianie tym etapie życia jest szczególnie ważne.

Dziś na rynku mamy żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Suplementacja witaminowa, syropy na apetyt, preparaty na problemy pokarmowe i trawienne i wiele innych środków wspomagających dla ludzi starszych.

Kolejna kwestia to zmiana nawyków żywieniowych. Generalnie zaleca się odstawienie używek: jak kawa, alkohol czy papierosy. Również spożywanie w nadmiarze cukru i soli, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, kamieni nerkowych czy nadciśnienia tętniczego. Powinno się wyeliminować z diety posiłki ciężkostrawne, tłuste oraz smażone. Zatem senior powinien spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, jeść lekkostrawne posiłki, sałatki i pić dużo wody najlepiej niegazowanej oraz naturalne soki. W myśl zasady jedz mniej a częściej — dla seniora zalecane jest spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie. Mniejsze ilości spożywanego jedzenia sprawi lepsze przyswajanie pokarmu i nie będzie tak obciążać żołądka podczas trawienia. Należy oczywiście pamiętać, że w przypadku określonych chorób jak np.: cukrzyca, choroby nerkowe, choroba wieńcowa, choroby układu pokarmowego itd. dietę układa lekarz. I pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń lekarza.

Pamiętajmy również by zachęcać seniora do aktywności fizycznej i umysłowej. Dbajmy też by senior miał jakieś hobby! Sprawność umysłową świetnie pobudza czytanie, gry logiczne, szachy, karty.

Najważniejsze na koniec! Nikt nie lubi być sam! W czasach gdzie jesteśmy zabiegani często zapominamy o naszych seniorach.