,

14 LISTOPAD – ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

„ Co jedenasty człowiek ma zdiagnozowaną cukrzycę”. Taką informację znaleźliśmy dzisiaj w internecie. Szok ! Pierwsza niezakaźna epidemia na świecie – tak często nazywana jest ta, chyba najbardziej popularna choroba cywilizacyjna.

A co to w ogóle jest ta CUKRZYCA ? Według definicji WHO: „To grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę”. Według tej samej organizacji cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów mózgu i amputacji kończyn dolnych.

Ale spokojnie ! Jeśli już zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, to przede wszystkim musisz wiedzieć, że z kontrolowaną chorobą można całkiem normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie.

Mamy wpływ na to, jak choroba się rozwija. Trzeba po prostu przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmować leki i insulinę jeśli to konieczne. A przede wszystkim trzeba ZDROWO ŻYĆ ! Zdrowo się odżywiać, jak najwięcej się ruszać, no i badać się regularnie.