Choroba Parkinsona jest zaburzeniem uszkadzającym układ nerwowy. Osoby na nią chorujące tracą kontrolę nad mięśniami, czego skutkiem są drżenia kończyn i głowy, sztywność i spastyczność mięśni, a w efekcie spowolnienie ruchu i zaburzenie równowagi.

U osoby cierpiącej z powodu Parkinsona obserwuje się coraz większe trudności z wykonywaniem najprostszych czynności. W zaawansowanym stadium choroby barierą nie do przekroczenia dla seniora bywa samodzielne przemieszczanie się, a nawet mówienie.

Mimo że choroba Parkinsona postępuje powoli, to nieuchronnie prowadzi do zaburzenia każdego aspektu życia osoby starszej i jej bliskich. Stopniowe pogodzenie się z sukcesywną utratą niezależności może okazać się niezmiernie trudne.

Objawy choroby Parkinsona związane są z Obszarem ruchów zamierzonych i niezamierzonych. Zaburzenia zaczynają występować zazwyczaj po jednej stronie ciała. Początkowo są delikatne, jednak z czasem narastają.

Wiecie jak obchodzony jest Tłusty Czwartek w Niemczech?
Weiberfastnacht, czyli Tłusty Czwartek po niemiecku.
Jest czwartek 08.02.2024r., w Polsce wszyscy jedzą pączki, a w Niemczech się bawią. Tradycyjnie tego dnia rozpoczyna się niemiecki karnawał uliczny.
„Weiberfastnacht” to święto kobiet.
Kobiety poprzebierane w kolorowe i szalone stroje zajmują ratusze miejskie, obcinają wszystkim napotkanym na swej drodze mężczyznom krawaty i po „spacyfikowaniu” urzędników przejmują władzę w mieście. W ten sposób symbolicznie odbiera im się męską władzę. Mężczyźni celowo zakładają w tym dniu nielubiane krawaty, pozwalają je obciąć, bo w nagrodę otrzymują liczne buziaki…
Co sądzicie o takim stylu świętowania Tłustego Czwartku?
Życzymy wam miłego, udanego dnia oraz smacznych pączków!😁🙂

„ Co jedenasty człowiek ma zdiagnozowaną cukrzycę”. Taką informację znaleźliśmy dzisiaj w internecie. Szok ! Pierwsza niezakaźna epidemia na świecie – tak często nazywana jest ta, chyba najbardziej popularna choroba cywilizacyjna.

A co to w ogóle jest ta CUKRZYCA ? Według definicji WHO: „To grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę”. Według tej samej organizacji cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów mózgu i amputacji kończyn dolnych.

Ale spokojnie ! Jeśli już zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, to przede wszystkim musisz wiedzieć, że z kontrolowaną chorobą można całkiem normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie.

Mamy wpływ na to, jak choroba się rozwija. Trzeba po prostu przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmować leki i insulinę jeśli to konieczne. A przede wszystkim trzeba ZDROWO ŻYĆ ! Zdrowo się odżywiać, jak najwięcej się ruszać, no i badać się regularnie.

Składamy najserdeczniejsze życzenia, dobrego zdrowia, nieustającej pogody ducha oraz bliskich i wspierających ludzi wokół.