Podejmując się pracy jako opiekunka do osób starszych, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami, które człowiek napotyka na swojej drodze. Osoby starsze nie zawsze są w pełni sprawne, bardzo często dokucza im demencja, depresja czy reumatyzm. Będąc osobą starszą, obolałą, często opuszczoną przez rodzinę, cierpi się także na samotność. Opiekunka, jako pomoc przy opiece, nie zajmuje się jedynie gotowaniem, sprzątaniem, bądź innymi obowiązkami domowymi. Bardzo często jest to także wsparcie psychiczne dla osamotnionych i schorowanych staruszków. Jednakże nie każdy jest w stanie pracować jako opiekunka, trzeba posiadać pewne cechy, które sprawią, że podopieczny będzie czuł się bezpiecznie i szczęśliwie. Poniżej znaleźć możemy najważniejsze cechy, które powinna posiadać odpowiednia opiekunka.

WRAŻLIWOŚĆ

Opiekunka osób starszych musi charakteryzować się wrażliwością. Człowiek empatyczny będzie dbał o drugiego człowieka z należytym szacunkiem i dbałością, patrząc na potrzeby schorowanego człowieka, którym się opiekuje. Nie pozwoli na to, aby podopieczny czuł się źle, albo by dopisywał mu smutek.

CIERPLIWOŚĆ

Bardzo istotna cecha, o której bardzo często ludzie zapominają. Wiadomym jest, że osoby w pewnym wieku nie są w stanie wykonywać czynności sprawnie i dokładnie. Wiele dziadków cierpi na demencję i zapomina o podstawowych sprawach, które dla młodego człowieka wydają się oczywistością i nie sprawiają takich problemów. Dlatego też opiekunka powinna wykazać się cierpliwością na wolniejsze reagowanie osoby starszej lub innych czynnościach, które wykonują niepoprawnie czy niedokładnie.

ZAANGAŻOWANIE

Zaangażowanie w pracy jest ważne nawet na takim stanowisku, jak opiekunka do osób starszych. Ważnym jest, aby przykładać się do wykonywanych prac i czynności, w trosce o dobro i bezpieczeństwo podopiecznego. Osoba zaangażowana w dobre wykonywanie swoich obowiązków jest doceniana przez osoby starsze i obdarowana szacunkiem i dobrocią przez nich. Jest to pewnego rodzaju wynagrodzenie za trudy i ciężką pracę, jaką wykonują opiekunki.

SPOSTRZEGAWCZOŚĆ

Nie zawsze osoby starsze są w stanie powiedzieć, co im dolega. Opiekunka, dbając o podopiecznego, musi być spostrzegawcza i zauważać pewne sygnały wskazujące na złe samopoczucie dziadków bądź nagłe bóle czy zmiany nastrojów.

RADOSNE USPOSOBIENIE

Często osoby starsze są samotne i czują potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem. Komunikatywna, wesoła opiekunka przynosi radość w ich codziennym życiu. Dlatego też ważnym jest, aby opiekunka była radosna i pogodna. Buduje to przede wszystkim więź między opiekunem a podopiecznym, która jest bardzo istotna przy dobrej współpracy.

Artykuły, z których czerpano pomysł:
_______________________________________________________________________

https://pflegemitherzen24.pl/cechy-dobrego-opiekuna-s47

https://faktypilskie.pl/pl/12_biznes/14879_9-cech-dobrego-opiekuna-osob-starszych.html

wakacje covid-19

Wakacje trwają w najlepsze. Część z nas jest już po urlopie ale przed większością URLOP dopiero w planach. Wielu z nas ma w planach wyjazd za granicę. Jednak warto pamiętać , że w tym roku wakacje nieco się różnią od lat poprzednich. Największe zmiany dotyczą samego wyjazdu. W wielu krajach obowiązują bowiem zaostrzenia dotyczące wjazdu czy pobytu. Czytaj dalej

KURKUMA  to przyprawa, której właściwości od dawna wykorzystuje się w zarówno w kuchni, jak i tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Kurkuma znalazła zastosowanie m.in. w łagodzeniu bólu miesiączkowego, dolegliwościach żołądkowych i leczeniu trudno gojących się ran i blizn oraz  chroni przed rozwojem Altzheimera. Chińczycy wykorzystują ją od stuleci przy schorzeniach reumatycznych.  Wszystko głównie dzięki związkowi o nazwie kurkumina – polifenolowi o wielu właściwościach leczniczych.

Kurkuma ma silne działanie przeciw utleniające, nasila proces apoptozy (obumierania) i zmniejsza proliferację komórek nowotworowych ,działa przeciwzapalnie, jest skuteczna w zapobieganiu infekcjom kurkuma zabija zarazki obecne w surowym mięsie, w krajach azjatyckich wykorzystywana do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób wątroby.

PRZEPIS NA WODĘ Z KURKUMĄ;
Składniki:
1/2 cytryny
1/2 łyżeczki kurkumy
ciepła woda
opcjonalnie miód organiczny

Sposób przygotowania: Wyciśnij cytrynę do szklanki. Dodaj ciepłą wodę i kurkumę, następnie dobrze zmieszaj całość. Opcjonalnie możemy dodać miodu do naszej mieszanki, w celu złamania kwaśnego smaku. Jeśli kurkuma opadnie na dno szklanki wymieszaj całość ponownie. Pij codziennie, najlepiej rano.

                      !!!!!!!!!! NA ZDROWIE !!!!!!!!

Zapisz