Jak spędzać czas z seniorem, czyli spacery to nie wszystko…

Każdy opiekun pewnie nieraz zadawał sobie pytanie jak spędzić czas ze swoim podopiecznym. Jeśli zdrowie Pacjenta na to pozwala to pierwszą myślą, która się nasuwa jest spacer. Jednak co zrobić kiedy za oknem szaro-buro, zimno lub po prostu wyjście na dwór nie jest dobrym pomysłem?


Dużo zależy od zainteresowań naszego podopiecznego. Dobrym sposobem na umilenie czasu jest słuchanie muzyki i wspólne czytanie książek, a jeśli stan zdrowia naszego seniora na to nie pozwala to czytanie książek na głos.
Wiele osób starszych z sentymentem wraca do czasów swojej młodości i z przyjemnością opowiada historię swojego życia. Zaangażowanie w słuchanie opowieści nie tylko sprawi przyjemność opowiadającemu ale również pomoże nam zrozumieć i lepiej poznać naszego podopiecznego, jednocześnie przenosząc nas w czasie i poszerzając naszą wiedzę oraz zmieniając spojrzenie na świat. Rozmowy budują więź między ludźmi, w szczególności osoby starsze potrzebują kogoś komu mogą zaufać. Opiekunka/Opiekun powinien stać się osobą bliską aby każda ze stron czuła się swobodnie – pamiętaj warto rozmawiać!
Nie każdy senior to nudny senior…
Przyznam się szczerze, że zostałam ostatnio trzy razy ograna przez mojego 80o letniego dziadka w karty. Nigdy nie przypuszczałam, że kiedykolwiek przegram z własnym dziadkiem, a co więcej, że sprawi mu to tak wiele radości! Warto mieć w zanadrzu karty, chińczyka lub szachy, ponieważ nigdy nie wiemy czym możemy zostać zaskoczeni i jaką przyjemność może sprawić naszemu seniorowi nauczenie nas gry w warcaby.
Człowiek uczy się przez całe życie…
Skoro nasz podopieczny wprowadza nas w swoje życie to czy warto go wprowadzić w nasze?
Nie mam na myśli opowieści o sobie samym, naszych dzieciach lub rodzeństwie, bo takie rozmowy są pierwszymi na „przełamanie lodów’’. Czasami warto pokazać osobie starszej nasz ulubiony serial, opowiedzieć o ulubionej książce, a nóż uda się nam przekonać do przeczytania. Wiele osób starszych, które znam jest otwartych i czasem warto pokazać im coś nowego. Czym jest Internet? Dlaczego telefon jest taki mały, nie ma przycisków i kabla? Jak to wszystko działa? Czasem senior czuje się przytłoczona nowinkami technologii i działaniem współczesnego świata, więc jeśli ma na to ochotę warto pokazać, że „ta dzisiejsza młodzież” nie taka straszna jak się wydaje.
Jeśli poznamy naszego podopiecznego na pewno znajdziemy jakieś ciekawe sposoby na przyjemne spędzenie wspólnego czasu.
Twój senior jest na wózku inwalidzkim, a uwielbiał w młodości grać w piłkę nożna? Zabierz go na mecz pobliskiej drużyny, zadowolenie murowane!
Twoja podopieczna uwielbiała zawsze ładnie wyglądać? Na pewno będzie szczęśliwa gdy pomalujesz jej paznokcie, bo sama nie potrafi opanować drżenia dłoni.
Pomysłów mogą być tysiące, do dzieła!