JAK WYGLĄDA OKRES ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W NIEMCZECH ?

Czas przedświąteczny w Niemczech wygląda bardzo podobnie do tego w Polsce.

Na cztery niedziele przez Wigilią Bożego Narodzenia zapala się pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym. Domy przyozdabia się kolorowymi lampkami, świątecznymi dekoracjami, a w honorowym miejscu pojawia się choinka. To zresztą z Niemiec pochodzi ten choinkowy zwyczaj. Dom zaczyna pachnieć świątecznymi piernikami, a dzieci codziennie zjadają jedną czekoladkę z kalendarza adwentowego.

Oczekiwanie na Święta jest tak samo magiczne, jak u nas w Polsce.

Sama Wigilia różni się od naszej. Domownicy nie dzielą się opłatkiem, nie ma też dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Kolacja nie składa się z dwunastu dań, ani nie jest postna. Niemcy zazwyczaj jedzą pieczoną kiełbasę oraz sałatkę ziemniaczaną. Nie wszędzie jest ryba, bez której my nie wyobrażamy sobie tego wieczoru.

Nie ma sianka pod obrusem, ale często pod talerzykiem goście znajdują pieniążek, który ma przynieść szczęście. Każda rodzina ma swoje ulubione świąteczne dania i tradycje.

Bardziej świąteczny charakter ma obiad w Pierwszy Dzień Świąt. Tego dnia na stole gości pieczona kaczka, gęś lub faszerowany kasztanami i jabłkami indyk.

Okres Świąt Bożego Narodzenia również w Niemczech jest najpiękniejszym, najbardziej rodzinnym i magicznym czasem w roku. Na który czekają nie tylko dzieci ale też dorośli.

Niech te Święta, spędzone czy to w Polsce, czy w Niemczech są dla Państwa radosne.