Koronawirus – komunikat dla Opiekunów

Drodzy Opiekunowie ,
od niedzieli 15 marca zamknięte zostały granice naszego kraju dla cudzoziemców oraz zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe . Transport kołowy i drogowy jest zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami, wracający do Polski będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Co to oznacza? – Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Informujemy również osoby wracające przewoźnikiem Sindbad, że w związku z kontrolami na granicach i związanych z tym opóźnieniami, przystanki , do których jeździ obecnie przewoźnik to : Wrocław i Poznań.

Jeżeli macie Państwo jakieś pytania jesteśmy do dyspozycji pod numerami telefonów:

77 4428338 , 774429040 oraz 668546354.

Drodzy Opiekunowie , pamiętajcie też o podstawowych zasadach higieny:

– Często myj ręce.
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

– Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania.
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

– Zachowaj bezpieczną odległość.
Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

– Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

– Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

– Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego.
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin czy innych krajów, gdzie występuje w dużym nasileniu koronawirus, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem.