NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY U OSÓB STARSZYCH- CUKRZYCA

Cukrzyca to bardzo przebiegła choroba. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy: Cukrzyca typu 1 i 2.
 
Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki, które odpowiadają za produkcję insuliny w trzustce- komórki beta wysp Langerhansa. Rozwija się przecukrzenie, tzw. hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Hipoglikemia z kolei to niedocukrzenie- jest zbyt niski poziom cukru we krwi, powikłanie cukrzycy.
Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna. Organizm zachowuje zdolność produkcji insuliny, nie działa jednak ona w przeznaczony sposób, przez co staje się oporny na jej działanie. Osoby z cukrzycą typu 2 muszą podawać sobie insulinę, dlatego że organizm nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z gwałtownymi zmianami poziomu cukru we krwi.
 
Najczęstszymi objawami cukrzycy są:
– Częste napady głodu,
– Senność,
– Zmęczenie, apatia,
– Zmiany skórne,
– Wzmożone pragnienie,
– Grzybica skóry.
 
W jaki sposób radzić sobie z cukrzycą? Cukrzyca typu 1 leczona jest insuliną, polega to na systematycznym podawaniu hormonu za pomocą pompy insulinowej. Leczenie cukrzycy typu 2 polega między innymi na samokontroli i prawidłowym odżywianiu się, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Stosowane są również leki przeciwcukrzycowe.
 
27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Źródło:
__________________________________________
https://apteline.pl/artykuly/cukrzyca-objawy-przyczyny-dieta-badania-jak-rozpoznac-i-leczyc-cukrzyce