Przyjemne z pożytecznym = opieka+ nauka języka niemieckiego

Jak powszechnie wiadomo umiejętności języków obcych, pomimo naszych szczerych chęci zanikają jak umiejętności w pływaniu czy tańcu. Dlatego warto, jeżeli oczywiście jest taka możliwość poprzez wykonanie prostych czynności poprawić język czy wymowę z podopiecznym. Jest to nie tylko nauka ale i dobra zabawa dla obu stron. Nikt nas przecież nie ocenia, nie działamy pod presja czasu, nie stoi nad nami nauczyciel czy wykładowca będący akurat w tym dniu w złym humorze…
Wystarczy w wolnym czasie, który spędzamy z podopiecznym porozglądać się po mieszkaniu/domu i pytać jak dany przedmiot się nazywa w języku niemieckim, albo poprzez rysunki w gazetach lokalnych wycinać dane zdjęcia. Na zasadzie konkursów i zabaw można tak mile spędzić czas przy okazji ucząc się. Przy takiej prostej zabawie połączonej z nauka nasi podopieczni zapewne przypomną sobie swoje lata szkolne, zechcą znaleźć stare zdjęcia, pochwalić się umiejętnościami i powspominać to, co przywołuje w nich wspomnienia.
Owa zabawę można również zastosować w odwrotna stronę. My sami posiadając przykładowo gazety, książki czy jakiekolwiek czasopisma możemy na zasadzie konkursów i zabaw uczyć podopiecznego naszego ojczystego języka, jakim jest polski.
Zabawa uczy, to jest wiadome od dawien dawna, aczkolwiek można zastosować jeszcze jedną metodę pogłębiająca naszą wiedze.
Codziennie wykonywane czynności, takie jak prasowanie, pranie, zmywanie również mogą nam w tym pomoc. Jeżeli nasz podopieczny jest w okolicy bądź też towarzyszy nam w niektórych domowych czynnościach domowych, można poprzez pokazanie np. koszuli w paski przyswajać słownictwo związane z ubraniami, tkaninami, kolorami.
Nie na tym cala zabawa się kończy. Ćwiczenia to kolejny aspekt pokazujący, ze nauka języka może się poprawić. W zależności od możliwości, kilka ćwiczeń wykonywanych codziennie czy tez kilka razy w tygodniu i przy głośnym i powtarzaniu pozwoli wiele wpoić. Przykładowo głośno wypowiadane słowa wdech – wydech, podnieść lewą rękę, prawą rękę, lewą nogę prawą nogę.
Mile spędzony czas może wystąpić również przy czytaniu na glos książek w języku niemieckim. Każdy opiekun poprzez osłuchanie przyswoi sobie bardziej język, poprawi wymowę. Nie traktujmy uwag podopiecznych źle, gdy dane zdanie czy słowo wypowiemy źle. Przecież oni chcą dla nas dobrze, my dla nich. Każdej stronie zależy na dobrych, przyjaznych relacjach a co za tym stoi – dobry humor, mile spędzony czas i świetne samopoczucie.
Także do DZIEŁA!! Uczmy się NIEMIECKIEGO :)