,

15 CZERWCA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW OSÓB STARSZYCH

Dlaczego ustanowione zostało to święto ?

Niestety, od wielu lat prawa osób starszych są łamane na całym świecie. Są dyskryminowani, a często nawet traktowani, jak zło konieczne.

Społeczeństwo uważa, iż człowiek w pewnym wieku nie ma już nic ciekawego do powiedzenia, więc nie ma sensu zaprzątać sobie nim głowy.

Zamiast wsparcia, podnoszenia na duchu, pomocy, otrzymują lekceważącą postawę, a nawet są poniżani.

W 2006 Międzynarodowa Organizacja Zapobiegania Przemocy Wobec Osób Starszych postanowiła zwrócić uwagę świata na opisany wyżej problem.

Przecież każdemu należy się szacunek, tym bardziej osobom starszym, często schorowanym, z dużym bagażem doświadczeń. Traktujmy seniorów z należytą im godnością, nawet jeżeli czasami powiedzą lub zrobią coś nie tak. Musimy zrozumieć i zaakceptować pewne zachowania i ograniczenia, które są spowodowane wiekiem. Nie oceniajmy zbyt surowo osób starszych. Poświęćmy im trochę czasu, pozwólmy im mówić. Oni naprawdę mają wiele ciekawych i cennych rzeczy do powiedzenia. A, jeżeli już nie potrafią mówić, to po prostu bądźmy przy nich, dbajmy o nich, to bardzo ważne, aby doznawali jak najmniej bólu i cierpienia.

Musimy pamiętać, o jednej bardzo istotnej sprawie … Sami też kiedyś będziemy w „ pewnym „ wieku.