Jak zapobiec zakażeniu koronawirusem? – przede wszystkim higiena – częste i prawidłowe mycie rąk !!!! Przepis na płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni !!!! (Wiadomości uzyskano ze strony Radio Eska Olsztyn. Dziękujemy za takie rzeczowe wiadomości !!!)

Najprostszym i skutecznym sposobem uniknięcia zarówno zwykłej infekcji, jak również groźnego koronawirusa jest właściwe i częste mycie rąk. – Aby było skuteczne, powinniśmy zdjąć przedtem biżuterię, pierścionki, zegarki. Najbardziej polecanymi preparatami, jeśli mówimy o myciu higienicznym, są mydła płynne. Na mydłach w kostce mogą osadzać się wirusy i bakterie. Trzy razy naciskamy łokciem podajnik. Na każdy etap mycia przeznaczamy po 5 sekund. Myjemy wierzch i spód dłoni, kciuki oraz nadgarstki. Wycieramy ręce jednorazowym ręcznikiem papierowym (do sucha) i, jeśli chcemy dodatkowo je zdezynfekować, wcieramy w dłonie płyn dezynfekujący, wykonując te same ruchy co przy myciu. Po tych czynnościach możemy uznać, że nasze ręce są wydezynfekowane.

Zagrożenie koronawirusem Covid19 wywołuje ogromną panikę. Z półek sklepów w mgnieniu oka zniknęły wszystkie płyny i żele antybakteryjne. Nie dostaniemy ich również na OLX i Allegro. Jak więc zdezynfekować ręce? Ratunkiem jest przygotowanie własnego płynu antybakteryjnego.

Płyn do dezynfekcji, receptura WHO

Jeśli nie masz potrzebnych składników w domu, możesz je zamówić przez internet, albo kupić w aptekach lub w sklepach ze składnikami do kosmetyków.

Uwaga! Procent alkoholu ma znaczenie! Przestrzegaj przepisu, aby preparat miał działanie odkażające i antybakteryjne

Składniki potrzebne do otrzymania 1 litra płynu dezynfekującego:

833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),

110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),

42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii),

15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),

zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra

Gliceryna to ważny składnik. Przy tak wysokim stężeniu alkohol może wysuszać i uszkadzać skórę rąk, a przez te uszkodzenia mogłyby wniknąć mikroorganizmy. Gliceryna zapobiega takiemu zjawisku.

Do czystego zakręcanego (!) pojemnika (plastikowego lub szklanego) wlej alkohol, dodaj wodę utlenioną, glicerynę i uzupełnij wodą. Możliwie szybko zakręć pojemnik, aby zapobiec parowaniu i delikatnie nim wstrząśnij. Odstaw na co najmniej 72 godziny (aby zniszczyć zanieczyszczenia, które mogły się dostać do preparatu w mało sterylnych warunkach domowych).

Domowy płyn z octem do dezynfekcji.

Jeśli nie masz alkoholu, możesz przygotować płyn do dezynfekcji na bazie octu. Będzie on słabszy od tego opartego na alkoholu, ale poradzi sobie z różnego rodzaju drobnoustrojami zamieszkującymi powierzchnie w naszych domach.

Do zrobienia płynu dezynfekującego na bazie octu (około 1 litr preparatu) przygotuj:

0,5 litra octu,

400 ml wody,

50 ml wody utlenionej

Zmieszaj składniki i powstałym płynem czyść blaty i inne powierzchnie, na których potencjalnie gromadzą się zarazki.

Udostępnijcie te przepisy bliskim i znajomym – może im też się przydadzą!