NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY U OSÓB STARSZYCH- ALZHEIMER

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do otępienia. Dotyczy ona zwyrodnienia układu nerwowego. Nie znane są dokładne przyczyny występowania tej choroby, jednakże najczęściej chorują na nią osoby starsze, po 65 roku życia.

Prawdopodobnymi czynnikami występowania choroby Alzheimera mogą być: cukrzyca, wiek starczy, uwarunkowania genetyczne (członek rodziny z tą samą chorobą), czy płeć żeńska.

Najczęstszymi objawami choroby Alzheimera są zaniki pamięci i ogólne otępienie. Dołączają do tego zaburzenia orientacji w czasie i w przestrzeni. Pacjenci często mają zmiany nastroju, dopytują się o godzinę lub dzień, są otępieni i zaczynają się gubić w otoczeniu, które zazwyczaj bardzo dobrze znali.

Występują trzy stadia otępienia przy chorobie Alzheimera. Są to:

  1. Otępienie Łagodne
  2. Otępienie o średnim nasileniu
  3. Otępienie zaawansowane

Osoby chore na chorobę Alzheimera powinny być pod stałym nadzorem i opieką specjalistów. Niestety żadne środki farmakologiczne nie pomagają w leczeniu choroby Alzheimera. Leczenie objawowe polega jednak na podawaniu preparatów, które stężają zawartość acetylocholiny w organizmie, które hamują działanie enzymu rozkładającego tą substancję. Często też otępienie powoduje nadmierne działanie kwasu glutaminowego, dlatego podaje się leki, które zahamują jego działanie.

Źródła:
_____________________________________

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,choroba-alzheimera—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1578712.html