Wakacje z COVID-19. Gdzie, jak i co obowiązuje…
Wakacje trwają w najlepsze. Część z nas jest już po urlopie ale przed większością URLOP dopiero w planach. Wielu z nas ma w planach wyjazd za granicę. Jednak warto pamiętać , że w tym roku wakacje nieco się różnią od lat poprzednich. Największe zmiany dotyczą samego wyjazdu. W wielu krajach obowiązują bowiem zaostrzenia dotyczące wjazdu czy pobytu.
Jednak zanim wyjedziemy MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach: Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Warto także śledzić na bieżąco komunikaty międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.
Gdzie zatem można jechać i co przed wyjazdem trzeba zrobić lub o czy pamiętać na miejscu, żeby urlop był przyjemny i pozwolił na pełne cieszenie się pobytem , tam gdzie będziemy wypoczywać? . Oto przegląd , gdzie , jak i co ….
Albania – kraj otworzył lądowe przejścia graniczne i nie ma obowiązku przechodzenia kwarantanny. Informacje na temat aktualnego stanu, zaleceń zdrowotnych i problemów związanych z rozprzestrzenianiem się infekcji można śledzić na stronach internetowych: Albański Instytut Zdrowia Publicznego: http://www.ishp.gov.al/, Ministerstwo Zdrowia Republiki Albanii: http://shendetesia.gov.al/ oraz Kancelaria Premiera (informacja dostępna w j. angielskim): https://kryeministria.al/en/
Szpital zakaźny im. Matki Teresy w Tiranie: http://www.qsut.gov.al/ (telefon: +355 4 2349233; pogotowie ratunkowe – w Tiranie: +355 4 2222235; adres: Rruga e Dibrës 372, 1000 Tirana)
Austria– Austria zniosła kontrolę podróży dla obywateli 31 krajów, w tym dla Polski, co oznacza, że przybywający z tych krajów nie muszą odbywać dwutygodniowej kwarantanny ani okazywać przy przekraczaniu granicy testu na obecność koronawirusa.
W razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji należy powiadomić policję (tel. 133), straż pożarną (tel. 122) lub pogotowie ratunkowe (tel. 144). Połączenia te są bezpłatne. W Wiedniu można również skorzystać z pomocy medycznej pod numerem tel. 141 (opłaty pobierane za pomoc medyczną są znacznie niższe niż za pomoc pogotowia ratunkowego). Działa także uniwersalny numer pomocy – tel. 112, pod który można dzwonić w każdej sprawie.
Belgia – władze zezwoliły na wjazd na terytorium kraju państwom członkowskim Unii Europejskiej i ze Strefy Schengen, a także Wielkiej Brytanii. Dla wszystkich osób wjeżdżających do Belgii zalecana jest 14 dniowa kwarantanna.
Odbywanie kwarantanny nie jest kontrolowane przez instytucje belgijskie, ale zalecane jest dobrowolne poddanie się odizolowaniu.
Szczegółowe informacje w zakresie regulacji obowiązujących na terenie Belgii znajdują się na stronie www.info-coronavirus.be
Bośnia i Hercegowina- Zgodnie z obecnym stanem prawnym do wjazdu do BiH bez szczególnych restrykcji uprawnieni są jedynie obywatele Czarnogóry, Chorwacji i Serbii.
Nie są obecnie możliwe turystyczne wjazdy obywateli polskich do BiH, w tym do Medziugorie.
Obywatele Polski mogą wjechać do BiH tylko:
1) przez tzw. korytarz w Neum jedynie na trasie Dubrownik – reszta Chorwacji (w obie strony), nie jest możliwy postój w Neum, ani wjazd do „właściwej” Bośni i Hercegowiny;
2) w celach biznesowych, po okazaniu na granicy negatywnego testu na SARS-CoV-2, wykonanego w ciągu 48 h oraz zaproszenia bośniackiej osoby prawnej;
3) jeśli są małżonkami obywatela BiH;
4) jeśli są zawodowymi kierowcami, których tranzyt przez BiH trwa nie dłużej niż 12 godzin.
W przypadkach 2-4 wymagane jest posiadanie paszportu. Na podstawie dowodu osobistego można przejechać wyłącznie tranzytem przez Neum.
Bułgaria – od 1 czerwca Polacy oraz obywatele innych krajów UE mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych.
Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz z poza UE za wyjątkiem Serbii).
Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest się osobą chorą.
Szczegółowe informacje dotyczące wjazdu, wyjazdu i tranzytu przez Bułgarię znajdują się na stronie internetowej Ambasady RP w Sofii: https://www.gov.pl/web/bulgaria/wyjazd
Aktualne informacje dotyczące sytuacji związanej z epidemią w Bułgarii znajdują się na oficjalnej rządowej stronie internetowej: https://coronavirus.bg/
Chorwacja – Chorwacja w pełni otworzyła granice dla obywateli RP – zniesione zostały wszelkie obostrzenia oraz obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe do Chorwacji.
Aby uprościć przekroczenie granicy, służby graniczne sugerują zarejestrowanie się na stronie https://entercroatia.mup.hr/.
Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania ww. danych.
Cypr – od 20 czerwca obywatele Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy będą mogli wjechać na wyspę bez żadnych dodatkowych restrykcji.
Obywatele Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech również zostaną wpuszczeni, ale będą musieli uzyskać świadectwo zdrowia potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem.
Nadal obowiązuje zakaz wjazdu mieszkańców Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii oraz Włoch.
Na Cyprze od początku czerwca wznowiły działalność hotele, działają też restauracje i bary, otworzono plaże, ale urlopowicze będą na nich musieli zachować odpowiednią odległość.
Czarnogóra – granice tego kraju są otwarte są dla obywateli RP, mieszkających w Polsce, pod warunkiem okazania na przejściu granicznym negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2, wykonanego nie później niż 72 godz. wcześniej.
Obywatele RP, którzy chcą przejechać tranzytem przez Czarnogórę, nie są zobowiązani do przedstawiania wyników testu. Przejazd musi się jednak odbyć bez postojów i opuszczania pojazdu.
Czechy – Polacy mogą podróżować w celach turystycznych do tego kraju. Został także zniesiony obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność COVID-19 przy wjeździe na terytorium Czech.
Dania – granice są zamknięte dla zagranicznych turystów do 31 sierpnia. Jednak obywatele europejskich krajów określanych jako otwarte (lista znajduje się tutaj) mogą odwiedzić Danię w celach turystycznych – wymogiem jest posiadanie ważnej rezerwacji, np. w hotelu na co najmniej sześć nocy.
Egipt -Od 1 lipca lotniska są otwarte, a ruch lotniczy został wznowiony. Ruch osobowy na egipsko-izraelskim przejściu granicznym w Tabie pozostaje zawieszony do odwołania. Należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez lokalne władze działaniami o charakterze prewencyjnym, w tym w miejscowościach turystycznych. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Aktualne informacje dot. obostrzeń związanych z epidemią umieszczane są na stronie: https://www.gov.pl/web/egipt/zmiana-obostrzen-zwiazanych-z-epidemia-w-egipcie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski odradza wszelkie podróże:
- na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk);
- na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem;
- do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
Finlandia – Zakaz wjazdu dla obywateli innych państw – w tym Polski – został przedłużony do 14 lipca.
Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na stronie fińskiej Straży Granicznej: https://www.raja.fi/ajankohtaista/ohjeet_rajanylitykseen.
Francja – otworzyła swoje granice dla obywateli państw UE i strefy Schengen. Przyjeżdżających nie obowiązuje kwarantanna. Korzystający z komunikacji publicznej muszą używać maseczek.
Grecja – od 15 czerwca Polacy mogą podróżować do Grecji i są zwolnieni z odbywania po przyjeździe obowiązkowej kwarantanny. Od 15 czerwca obowiązek kwarantanny dotyczy tylko pasażerów przybywających z lotnisk położonych w szczególnie zagrożonych regionach. Niezależnie od tego wszyscy turyści są poddawani wyrywkowym testom.
Co najmniej 48 godzin przed przyjazdem do Grecji należy wypełnić formularz Passenger Locator Form na stronie travel.gov.gr. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który należy zapisać na smartfonie lub wydrukować i zeskanować po wyjściu z samolotu.
Hiszpania – swobodny ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen. Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej, gdy nie da się zachować bezpiecznej, dwumetrowej odległości od innych ludzi.
Wszystkie osoby wjeżdżające do Hiszpanii muszą wcześniej wypełnić specjalny formularz FCS. Po wypełnieniu zostanie wygenerowany QR kod, który trzeba pokazać przed wejściem do samolotu lub po przylocie do kraju. Formularz jest dostępny pod adresem – https://www.spth.gob.es/create.
Holandia – holenderskie ministerstwo turystyki informuje, że mieszkańcy krajów UE (poza Szwecją i Wielką Brytanią) mogą bez przeszkód udać się do tego kraju w celach wypoczynkowych, ale wiąże się to z dodatkowymi wymogami, m.in. koniecznością przestrzegania zasad związanych z epidemią i wcześniejszą rezerwacją miejsca pobytu.
Islandia – kraj ten otworzył 15 czerwca granice dla obywateli strefy Schengen. Turyści odwiedzający wyspę mogą: iść na dwutygodniową kwarantannę lub poddać się testowi na koronawirusa.
Do końca czerwca testy są bezpłatne, ale od 1 lipca trzeba będzie zapłacić 15 tys. koron islandzkich ISK (ok. 450 zł) za test. Dzieci urodzone w 2005 roku i później są zwolnione z badań oraz z kwarantanny.
Litwa – obywatele krajów, w których wskaźnik zachorowań na COVID-19 z ostatnich 14 dni nie jest wyższy niż 15 na 100 tys. mieszkańców, mogą wjechać bez odbywania kwarantanny.
Łotwa – przyjęła zasadę, że na jej terytorium mogą wjechać bez kwarantanny obywatele krajów, w których liczba zakażonych osób w ciągu ostatnich 14 dni nie przekroczyła 15 na 100 tys. mieszkańców.
Malta – władze zapowiedziały otwarcie od 1.07. br. lotniska na Malcie i uruchomienie połączeń lotniczych z tzw. „bezpiecznymi państwami”, do których zalicza się Polska.
Maroko -Do 10 lipca obowiązuje w Maroku stan wyjątkowy. Granice pozostają zamknięte, a perspektywy czasowe ich otwarcia aktualnie nie są znane.
Niemcy – zniesione zostały kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych. Dla przybywających do tego kraju obywateli państw UE oznacza to, że sytuacja wróci do tej sprzed wybuchu pandemii.
W Niemczech działają już wszystkie sklepy, szkoły, restauracje i hotele. Nadal obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej i zasłaniania twarzy w niektórych miejscach.
Norwegia – zamknęła swoje granice. Zagraniczni podróżni nie zostaną wpuszczeni do kraju. Ci, którzy mieszkają lub pracują w Norwegii, mogą wjechać i lotniska są otwarte.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże międzynarodowe, które nie są absolutnie konieczne do 20 sierpnia.
Portugalia – Po przyjeździe do Portugalii nie obowiązuje kwarantanna. Wyjątek stanowią archipelagi Madery i Azorów, gdzie przy wjeździe okazać należy aktualny negatywny wynik testu na COVID-19 lub zgodzić się na zrobienie testu na lotnisku.
Rumunia – stan alarmowy w Rumuni został przedłożony od 17.06 na kolejne 30 dni. Zgodnie z zasadami stanu alarmowego granice Rumunii pozostają zamknięte dla cudzoziemców, z wyjątkiem kilku przypadków . Od 8 lipca osoby podróżujące z Polski do Rumunii nie muszą poddawać się kwarantannie; decyzja została potwierdzona po rozmowach przedstawicieli polskiej ambasady z rumuńskim MSZ – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Serbia – nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wznowiono międzynarodowy ruch lotniczy, połączenia są realizowane m.in. z wieloma portami lotniczymi w Europie.
Wszystkie osoby wjeżdżające do Republiki Serbii podczas kontroli paszportowej otrzymują pisemną informację– ostrzeżenie w języku serbskim oraz angielskim – o środkach, które należy stosować w celu zapobiegania rozpowszechniania i zwalczania choroby zakaźnej COVID-19.
Słowacja – od 20 czerwca 2020 roku zniesione zostały dotychczasowe obostrzenie w ruchu osobowym z terytorium Polski. Polska została dodana do listy państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Możliwy jest zarówno tranzyt w kierunku Polski jak i z Polski do innych krajów UE (Austria, Czechy, Węgry).
Zniesione zostają obostrzenia w zakresie swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, zawodowych, turystycznych, odwiedzin i innych.
Słowenia – Polska nie znalazła się na liście państw bezpiecznych, dlatego obowiązuje kwarantanna 14 dni albo aktualny negatywny test (nie starszy niż 3 dni). Tranzyt jest dozwolony, ale należy opuścić Słowenię w ciągu 12 godz.
Stany Zjednoczone– w myśl proklamacji Prezydenta USA cudzoziemcy, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w następujących krajach: Chiny, Iran, kraje Strefy Schengen (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan), Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia – mogą nie uzyskać prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów. Ograniczenie dotyczące przekraczania granic obowiązuje do odwołania. Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, m.in. dotyczących stałych rezydentów i ich rodzin.
Jak czytamy na stronach MSZ, przy podejmowaniu decyzji co do podróżowania po terytorium USA sugerujemy każdorazowo sprawdzenie aktualnych obostrzeń i zaleceń zarówno CDC, jak i władz lokalnych.
Szwajcaria – otworzyła granice z krajami Unii Europejskiej i strefą Schengen 15 czerwca.
Szwecja– brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu do/ze Szwecji dla obywateli UE, w tym dla obywateli Polski. Brak wymaganej kwarantanny po przekroczeniu granicy Szwecji. Brak zakazów w podróżowaniu po terytorium Szwecji. Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.
Tunezja– w związku z pandemią Covid-19 Tunezja 22 marca br. zamknęła swoje granice oraz wprowadziła szereg obostrzeń. Rząd wprowadza obowiązek wykonania testu na obecność koronawirusa (PCR) do 72 godzin przed wylotem. Przed wylotem konieczne będzie też uzupełnienie ankiety o stanie zdrowia, co będzie można zrobić przez internet. Po przylocie będzie mierzona temperatura.
Turcja – zniesiono zakaz wjazdu do Turcji, za wyjątkiem granicy lądowej z Iranem (pozostaje otwarta dla ruchu towarowego), zniesiono obowiązkową, 14 dniową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Turcji, wznowiono część połączeń międzynarodowych – Turkish Airlines zapowiedziało wznowienie w czerwcu połączeń do kilkunastu europejskich miast.
Węgry – 18 czerwca br. wszedł w życie dekret rządu węgierskiego w którym zezwala się obywatelom państw członkowskich UE a także obywateli EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz Serbii i Szwajcarii na nieograniczony wjazd na terytorium Węgier.
Wielka Brytania – granice są otwarte, ale po przyjeździe obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna.
Jednak Wielka Brytania od 6 lipca rezygnuje z 14-dniowej obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z krajów, w których jest mniejsze ryzyko związane z epidemią koronawirusa – poinformował w piątek 26. czerwca późnym wieczorem brytyjski rząd. Jednocześnie rząd ostrzegł, że ostrzegł, że zamknie plaże, jeśli będą one zbyt zatłoczone, a ludzie nie będą przestrzegali zasad dystansu społecznego, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.
Równocześnie w stosunku do niektórych krajów i regionów zostaną złagodzone rządowe zalecenia dla Brytyjczyków dotyczące podróży zagranicznych. Obecnie obowiązującym zaleceniem jest powstrzymywanie się od wszelkich podróży zagranicznych, o ile nie są niezbędne.
Włochy – zniesiono ograniczenia przy przekraczaniu granicy Włoch oraz przemieszczaniu się pomiędzy regionami dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.
Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że osoba nie przebywała w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw.
MSZ ostrzega, że należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch. Należy spodziewać się utrudnień w podróży, wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach w których powstają skupiska ludzkie.
Na plaży ma być zapewnione 10 metrów kwadratowych wokół jednego parasola. Odległość między leżakami i łóżkami do opalania ma wynosić 1,5 metra. Konieczna będzie ich dezynfekcja. Pozwolono na mierzenie temperatury przy wejściu na plażę i zakazanie wstępu w przypadku, gdy przekracza 37,5 st. C. Informacje podane w tekście dotyczyły staniu na 25 czerwca i zostały zaktualizowane – tam, gdzie było to możliwe.
Informacje pozyskane ze źródeł:
MSZ/Polskie Radio/ Fly.pl/Onet.pl/PAP/inne źródła
Mimo wszelkich utrudnień podróżować warto . My ze swojej strony życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych WAKACJI .
Zespół PRO-SENIOR