Podejmując się pracy jako opiekunka do osób starszych, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami, które człowiek napotyka na swojej drodze. Osoby starsze nie zawsze są w pełni sprawne, bardzo często dokucza im demencja, depresja czy reumatyzm. Będąc osobą starszą, obolałą, często opuszczoną przez rodzinę, cierpi się także na samotność. Opiekunka, jako pomoc przy opiece, nie zajmuje się jedynie gotowaniem, sprzątaniem, bądź innymi obowiązkami domowymi. Bardzo często jest to także wsparcie psychiczne dla osamotnionych i schorowanych staruszków. Jednakże nie każdy jest w stanie pracować jako opiekunka, trzeba posiadać pewne cechy, które sprawią, że podopieczny będzie czuł się bezpiecznie i szczęśliwie. Poniżej znaleźć możemy najważniejsze cechy, które powinna posiadać odpowiednia opiekunka.
WRAŻLIWOŚĆ
Opiekunka osób starszych musi charakteryzować się wrażliwością. Człowiek empatyczny będzie dbał o drugiego człowieka z należytym szacunkiem i dbałością, patrząc na potrzeby schorowanego człowieka, którym się opiekuje. Nie pozwoli na to, aby podopieczny czuł się źle, albo by dopisywał mu smutek.
CIERPLIWOŚĆ
Bardzo istotna cecha, o której bardzo często ludzie zapominają. Wiadomym jest, że osoby w pewnym wieku nie są w stanie wykonywać czynności sprawnie i dokładnie. Wiele dziadków cierpi na demencję i zapomina o podstawowych sprawach, które dla młodego człowieka wydają się oczywistością i nie sprawiają takich problemów. Dlatego też opiekunka powinna wykazać się cierpliwością na wolniejsze reagowanie osoby starszej lub innych czynnościach, które wykonują niepoprawnie czy niedokładnie.
ZAANGAŻOWANIE
Zaangażowanie w pracy jest ważne nawet na takim stanowisku, jak opiekunka do osób starszych. Ważnym jest, aby przykładać się do wykonywanych prac i czynności, w trosce o dobro i bezpieczeństwo podopiecznego. Osoba zaangażowana w dobre wykonywanie swoich obowiązków jest doceniana przez osoby starsze i obdarowana szacunkiem i dobrocią przez nich. Jest to pewnego rodzaju wynagrodzenie za trudy i ciężką pracę, jaką wykonują opiekunki.
SPOSTRZEGAWCZOŚĆ
Nie zawsze osoby starsze są w stanie powiedzieć, co im dolega. Opiekunka, dbając o podopiecznego, musi być spostrzegawcza i zauważać pewne sygnały wskazujące na złe samopoczucie dziadków bądź nagłe bóle czy zmiany nastrojów.
RADOSNE USPOSOBIENIE
Często osoby starsze są samotne i czują potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem. Komunikatywna, wesoła opiekunka przynosi radość w ich codziennym życiu. Dlatego też ważnym jest, aby opiekunka była radosna i pogodna. Buduje to przede wszystkim więź między opiekunem a podopiecznym, która jest bardzo istotna przy dobrej współpracy.
Artykuły, z których czerpano pomysł:
_______________________________________________________________________
https://pflegemitherzen24.pl/cechy-dobrego-opiekuna-s47
https://faktypilskie.pl/pl/12_biznes/14879_9-cech-dobrego-opiekuna-osob-starszych.html