Międzynarodowy Dzień Osób Starszych uchwaliło 14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dlaczego ustanowione zostało to święto ?

Niestety, od wielu lat prawa osób starszych są łamane na całym świecie. Są dyskryminowani, a często nawet traktowani, jak zło konieczne.

Społeczeństwo uważa, iż człowiek w pewnym wieku nie ma już nic ciekawego do powiedzenia, więc nie ma sensu zaprzątać sobie nim głowy.

Zamiast wsparcia, podnoszenia na duchu, pomocy, otrzymują lekceważącą postawę, a nawet są poniżani.

Przecież każdemu należy się szacunek, tym bardziej osobom starszym, często schorowanym, z dużym bagażem doświadczeń. Traktujmy seniorów z należytą im godnością, nawet jeżeli czasami powiedzą lub zrobią coś nie tak. Musimy zrozumieć i zaakceptować pewne zachowania i ograniczenia, które są spowodowane wiekiem. Nie oceniajmy zbyt surowo osób starszych. Poświęćmy im trochę czasu, pozwólmy im mówić. Oni naprawdę mają wiele ciekawych i cennych rzeczy do powiedzenia. A, jeżeli już nie potrafią mówić, to po prostu bądźmy przy nich, dbajmy o nich, to bardzo ważne, aby doznawali jak najmniej bólu i cierpienia.

Musimy pamiętać, o jednej bardzo istotnej sprawie … Sami też kiedyś będziemy w „ pewnym „ wieku.

Ciekawostka:🤔😮
To wtedy miała miejsce tzw. równonoc jesienna, kiedy noc i dzień trwały mniej więcej tyle samo czasu.
Z tej oto okazji przygotowałyśmy dla Państwa malutki słowniczek z rzeczami, które najbardziej kojarzą nam się z jesienią. 🦔🌦🥰

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem uszkadzającym układ nerwowy. Osoby na nią chorujące tracą kontrolę nad mięśniami, czego skutkiem są drżenia kończyn i głowy, sztywność i spastyczność mięśni, a w efekcie spowolnienie ruchu i zaburzenie równowagi.

U osoby cierpiącej z powodu Parkinsona obserwuje się coraz większe trudności z wykonywaniem najprostszych czynności. W zaawansowanym stadium choroby barierą nie do przekroczenia dla seniora bywa samodzielne przemieszczanie się, a nawet mówienie.

Mimo że choroba Parkinsona postępuje powoli, to nieuchronnie prowadzi do zaburzenia każdego aspektu życia osoby starszej i jej bliskich. Stopniowe pogodzenie się z sukcesywną utratą niezależności może okazać się niezmiernie trudne.

Objawy choroby Parkinsona związane są z Obszarem ruchów zamierzonych i niezamierzonych. Zaburzenia zaczynają występować zazwyczaj po jednej stronie ciała. Początkowo są delikatne, jednak z czasem narastają.