Jak radzić sobie ze stresem podczas wyjazdu?
Wyjazd do pracy za granicę zawsze wiąże się się ze stresem. Tym bardziej kiedy wyjeżdżamy po raz pierwszy i nie wiemy czego oczekiwać na miejscu.
– Pakowanie się, przygotowywanie – nigdy nie wiadomo co tak naprawdę trzeba zabrać. Radzimy spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Należy w pierwszej kolejności pamiętać o niezbędnych dokumentach oraz przyjmowanych na stałe lekach. Jeśli czegoś zapomnimy zawsze możemy się w to zaopatrzyć na miejscu. Dobrym sposobem jest też zrobienie listy tych rzeczy, które chcemy zabrać.
– Podróż autobusem – często są to wyjazdy w nocy i czasami mogą trwać kilkanaście godzin. Najlepszym sposobem byłoby po prostu zasnąć i obudzić się na miejscu (wtedy najlepiej byłoby się zaopatrzyć w miękką poduszkę), lecz wiele osób nie potrafi spać podczas jazdy. Wtedy droga potrafi się strasznie dłużyć. Należałoby wziąć ze sobą dobrą książkę (jeśli jest dostęp do światła) lub urządzenie odtwarzające muzykę. Wiele przewoźników ma również w swoich autobusach odtwarzacz DVD.
– Lęk przed nieznanym – nie wiemy, jaka ta osoba, do której jedziemy, jest naprawdę, czy będziemy się dobrze rozumieć. Tak naprawdę wszystko okazuje się na miejscu.
Najczęściej okazuję się, że obawy były niepotrzebne i jesteśmy zadowoleni z miejsca gdzie trafiliśmy, a osobą, która mamy się opiekować jest sympatyczna i pomocna.
– Rozłąka z rodziną – jest nierozłącznym aspektem wyjazdu. Szczególnie kiedy mamy małe dzieci czy wnuki. Należy często kontaktować się z bliskimi przy pomocy telefonu lub (w razie dostępu do komputera i internetu) przez komunikator internetowy. Należałoby się wcześniej zorientować czy istnieje taka ewentualność.
– Nadmiar obowiązków – często nie potrafimy się zorganizować w nowym miejscu, a nadmiar obowiązków nas przerasta i wykonywanie naszych obowiązków zajmuje nam zbyt wiele czasu. Ale często bywa tak tylko na początku. Z biegiem czasu przyzwyczajamy się do nowego otoczenia i bardziej potrafimy zorganizować sobie czas.
– Trudny podopieczny – stan zdrowia osoby starszej potrafi się zmienić z dnia na dzień. Dlatego nie zawsze stan osoby, do której jedziemy jest taki jak tego oczekiwaliśmy. Należy jednak spokojnie podejść do sprawy i spróbować zmierzyć się z wyzwaniem.
Osoby starsze potrafią być uparte i humorzaste. Jednak najlepszych opiekunów cechuje cierpliwość i sumienność. Należy mieć dobre podejście do podopiecznego, nie krzyczeć na niego i często się uśmiechać. Z pewnością zostanie to odwzajemnione…
– Inny język – język niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym jest niezbędny by wyjechać do pracy w Niemczech. Należy pamiętać o tym, że przez cały czas będziemy musieli się porozumiewać ze starszą osobą, jej najbliższą rodziną oraz podczas zakupów. Należy zaopatrzyć się w słownik bądź rozmówki polsko – niemieckie
Każdy ma prawo mieć gorszy dzień. Szczególnie wtedy jesteśmy rozdrażnieni i szybciej się stresujemy. Jest mnóstwo książek czy artykułów w gazetach o tym jak radzić sobie ze stresem. Niemniej jednak gdy już taka sytuacja nastąpi, rady niewiele pomagają. Emocje przybierają na sile i nie myśli się o stosowaniu poznanych wcześniej metod. Większość ludzi ma swój sprawdzony sposób na radzenie sobie ze stresem. Jedni wychodzą po prostu na papierosa. Osoby niepalące jednak muszą znaleźć inne sposoby. Niektórzy rzucają się wir porządków domowych, inni lubią wtedy coś ugotować czy upiec. Pomocna może też krótka rozmowa z bliską osobą.
Sposobem na rozładowanie stresu podczas wyjazdu może być też np. spacer w wolnej chwili, pisanie pamiętnika, czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówek. Różne formy relaksu łagodzą napięcie. Należy jednak pamiętać by nie zaniechać swoich obowiązków wobec podopiecznego.
Śmiech jest jednym najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Myśl pozytywnie i nie kumuluj w sobie złości. Nie przejmuj się opinią podopiecznego i panuj nad językiem. Osoby starsze, często schorowane reagują impulsywnie. Na pewno jednak nie jest to zamierzone i bardzo tego żałują. Kompromis jest podstawą do utrzymania dobrych relacji z osobą, która się opiekujemy.
Skutki długotrwałego stresu mogą prowadzić, np. do bezsenności, kłopotów z żołądkiem, pogorszeniem pamięci czy problemów z sercem.
Warto uświadomić sobie, że problem stresu wymaga rozwiązywania zanim się pojawi reakcja stresowa. Trzeba koniecznie przyjąć, że problem stresu wymaga ciągłego treningu w rozwiązywaniu problemu stresu. Wymaga doboru najlepszych dla siebie technik i ciągłego doskonalenia się w ich stosowaniu.