NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY U OSÓB STARSZYCH- PARKINSON
Choroba Parkinsona to przewlekłe, neurologiczne schorzenie. Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta z wiekiem, częściej łapie mężczyzn niż kobiety. Nie znamy dokładnej przyczyny tej choroby, jednakże objawia się problemami w ruchu oraz mowie, ze względu na działanie Parkinsona na układ ruchowy.
Symptomy najczęściej dają o sobie znać koło średniej wieku 65 lat, jest większe ryzyko zachorowania, kiedy ktoś z rodziny przebywa tą chorobę. Choroba Parkinsona rozwija się wraz z zanikiem komórek nerwowych w mózgu, produkujących dopaminę.
Najczęstszymi objawami choroby są:
- Nadmierna sztywność mięśni,
- Bradykinezja (spowolnienie i utrata spontaniczności ruchu),
- Niekontrolowane drżenie, najczęściej rozpoczynające się od rąk.
Niestety nie istnieje żaden ten laboratoryjny, który pomoże nam wykryć początkowe stadium choroby. Jedynie objawy mogą wskazywać taką możliwość, jak i przebywanie tej choroby w rodzinie. Dzielimy je jednak na dwie podstawowe stadia:
- Stadium wczesne: kiedy pojawiające się symptomy zaczynają wpływać na codzienne aktywności takie jak: mycie, ubieranie, czy chodzenie w stopniu wymagającym rozpoczęcie leczenia.
- Stadium zaawansowane: kiedy pojawiają się problemy motoryczne, wynikające ze stosowania już od jakiegoś czasu jednej z głównych terapii w leczeniu Parkinsona, terapii lewodopą.
Źródło:
________________________________________
https://www.ucb.pl/produkty/terapie/neurologia/choroba-parkinsona