Praca w Niemczech … Legalna czy nielegalna?!

Ten artykuł powstał w odpowiedzi na różne zapytania, wątpliwości jakie trafiają się w naszej branży.

Wiele się słyszy o opiece w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi mogą się pochwalić dobrze zorganizowaną opieką na osobami starszymi a zapotrzebowanie na dobrą opiekę stale rośnie, w szczególności w starzejącym się europejskim społeczeństwie.

Należy tutaj wspomnieć, że Polki pracujące jako opiekunki są bardzo chwalone. Przede wszystkim za empatie oraz za fachowość usług jakie świadczą. Dziś dobra opiekunka to „pracownik deficytowy”. Także wśród Agencji jest duża konkurencja. Warto zwrócić uwagę też na odpowiedź rynku edukacyjnego w tej kwestii. Dziś po prostu można się nauczyć się tego zawodu.

Wracając do meritum naszego artykuły przedstawimy Państwu zagrożenia jakie niesie za sobą nielegalne zatrudnienie. Może się wydać to nawet banalne, że piszemy o tym, jednak chcemy by każdy kto trafi na naszą stronę www.prosenior.pl zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji, jaką z pewnością jest wyjazd do pracy za granicę.

Podkreślamy za każdym razem, w każdej rozmowie jaką przeprowadzamy podczas rekrutacji, że legalność zatrudnienia jest warunkiem koniecznym do bezpiecznego przebywania w miejscu pracy w szczególności za granicą.

Nasza Agencja jest sprawdzonym i rzetelnym pracodawcą. Można nas sprawdzić w KRS, oraz jesteśmy wpisani do rejestru agencji pośrednictwa pracy. Także zawierając umowę z niemieckim zleceniodawcą zapewniamy naszym pracownikom w pełni legalne zatrudnienie, dopilnowując wszystkich formalności.

Co daje legalność zatrudnienia:

– kwestie formalno-prawne są uregulowane ze strony zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy za pośrednictwem Agencji np. Pro-Senior sp. z o.o.

– odprowadzanie wymagalnych składek

– terminowość wynagrodzenia

– sprawdzone przez kooperanta miejsce pracy

– wsparcie ze strony opiekuna w Niemczech

– godne warunki pracy

Można by przecież rzec, że to po prostu oczywiste w końcu mamy XXI wiek… jednak po wielu rozmowach, przeczytanych artykułach na ten temat wyłania się inna rzeczywistość … smutna prawda  o ”pracy na czarno”. Ileż to razy słyszeliśmy o oszukanych pracownikach, niegodnych warunkach pracy itd.

Nielegalność zatrudnienia niesie za sobą szereg zagrożeń:

– przede wszystkim opiekunka jest zdana sama na siebie, bez wsparcia kogoś na miejscu, często stają się ofiarami oszustów i naciągaczy

–  pracując bez umowy, opiekunka nie ma żadnej gwarancji wypłaty wynagrodzenia za pracę

– istnieje ryzyko zetknięcia się z nieuczciwymi osobami, które werbują opiekunki do pracy, żądając w zamian pieniędzy za załatwienie spraw i wiele innych niebezpieczeństw związanych z tym problemem

– zdarza się że opiekunki wracają do Polski bez środków do życia, a pracując nielegalnie zgłoszenie sprawy na policji jest w tym momencie niemożliwe

– za brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej legalność zatrudnienia grożą wysokie sankcje – wysokie kary finansowe oraz wydalenie z kraju i wieloletni zakaz wyjazdu

Praca „na czarno” jest zmorą wielu branż. Należy pamiętać, że umowa jaką zawieramy z pracodawcą musi być dla nas jasna i zrozumiała. Pokuszę się o kolejny banał! Czytajmy co podpisujemy! Sprawdzajmy opnie o pracodawcach, czytajmy fora internetowe. Dziś w dobie Internetu mamy dostęp do szeregu informacji na interesujący nas temat.

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z panią Anią Bryszke.